English version
Wersja do druku

Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach


Z największą przyjemnością pragniemy polecić Państwu tegoroczny XXV Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach.

W tym szczególnym, jubileuszowym roku organizatorom udało się stworzyć wersję wyjątkową i najbogatszą w różnorodność. Tradycyjnie już - Koncert Kantatowo-Oratoryjny w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej z Katowic zainauguruje Festiwal w piątek 23 maja br. w gliwickim kościele katedralnym pw. Św. Ap. Piotra i Pawła.

W kolejnych dniach będziemy mogli wysłuchać koncertów: kameralnego, oraz muzyki dawnej na kopiach instrumentów historycznych. Oczywiście główny punkt ciężkości stanowić będą recitale organowe w wykonaniu uznanych europejskich wirtuozów. Do wykonania tych ostatnich zostali zaproszeni najwybitniejsi z najwybitniejszych, artyści tacy jak prof. Lionel Rogg ze Szwajcarii, prof. Ludger Lohmann z Niemiec, prof. Ulrik Spang-Hanssen z Danii, prof. Peter Planyavsky z Austrii oraz z Polski prof. Józef Serafin oraz prof. Julian Gembalski, gdyż festiwal będzie się odbywać pod niepisanym hasłem „największe osobowości artystyczne dwudziestopięciolecia”.

Nie zabraknie w tym roku tak cenionej przez słuchaczy Wycieczki Szlakiem Organów Górnego Śląska, nie zabraknie również koncertów promocyjnych: studentek Akademii Muzycznych z Krakowa i Katowic, a także po raz pierwszy uczniów klas organów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach.

Po raz pierwszy odbędą się również warsztaty interpretacji i improwizacji organowej dla uczniów szkół muzycznych i studentów akademii muzycznych, zaplanowano też autorskie prezentacje prelekcje dla uczniów gliwickich szkół zatytułowane „Organy królem instrumentów - ich historia, literatura, potęga brzmienia”.

W Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II podczas trwania festiwalu czynna będzie wystawa fotograficzna autorstwa Grzegorza Łańcuckiego, Artura Bala oraz Chrystiana Murera. Festiwal zakończy koncert kantatowo-oratoryjny w wykonaniu naszych stałych gości - Wrocławskich Kameralistów „Cantores Minores Wratislavienses”, oraz Polskiej Orkiestry XVIII wieku z Krakowa.

W ramach współpracy z Centrum Kultury „Zamek w Toszku” po raz kolejny odbędzie się recital organowy w toszeckim kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Wszystkie szczegółowe informacje są również dostępne na stronie internetowej festiwalu: www.dmo.gliwice.pl

Gorąco polecamy i zapraszamy na koncerty!

16.05.2014

©2014 KANA Gliwice    Telefon: (032) 230-89-41    Fax: (32) 718 63 81    Kontakt